Tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız.

 

 

Farabi Değişim Programı; Yüksek Öğretim Kurumları arasında, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Erasmus ile benzerlik gösteren Farabi, ulusal sınırlar içinde yer alan yüksek öğretim kurumları arasındaki değişimi hedeflemektedir. Türkiye sınırları içinde örgün eğitim veren yüksek öğretim kurumlarında okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile idari kadroda yer almayan tüm öğretim üyeleri Farabi programından faydalanabilir. (Ancak programın öğretim üyesi değişikliği uygulaması, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından itibaren belirsiz bir tarihe durdurulmuştur.)

Ön lisans ve lisans öğrencileri, hazırlık sınıfı ve 1. sınıfta Farabi değişiminden yararlanamazlar. 1. sınıf öğrencileri, 2. dönemlerinde sonraki öğretim yılı için başvuru yapabilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise hazırlık, bilimsel hazırlık dönemleri ve asıl eğitimin ilk döneminde Farabi değişiminden yararlanamazlar. Her öğrenci bir defaya mahsus olmak üzere, 1 veya 2 dönem için Farabi’den faydalanabilir. Öğrencilerin akademik dereceleri ön lisans ve lisans da 2,0/4, yüksek lisans ve doktora da ise 2,5/4 ve üzeri olmalıdır.

 

 

HERHANGİ BİR SORUNUZ OLDUĞUNDA LÜTFEN E-MAİL YOLUYLA BİZLERE ULAŞINIZ.

E-MAİL: farabi@nku.edu.tr 


Farabi Kurum Kodu: D 59 Farabi-01

 

 

Farabi Ofisi İletişim: 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

Değirmenaltı Yerleşkesi, Sosyal Yaşam Merkezi Kat:2

59030 Merkez - T
ekirdağ

E-mail:  farabi@nku.edu.tr

Tel: 0 282 250 11 14 - 10 86
 

 

 

Farabi (871-950)

Türkistan’ın Farab şehrinde 871 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır. İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir şöhrete sahiptir ve Muallim-i Sani (İkinci Öğretmen) olarak anılır. Batı dünyasında "Alpharabius" olarak tanınır. 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.